Celostátní pěvecký festival JARNÍ PETRKLÍČ Praha

CELOSTÁTNÍ PĚVECKÝ FESTIVAL „JARNÍ PETRKLÍČ“ PRAHA

Čtvrtek 23. března 2023 byl pro náš pěvecký sbor ˇČtyřlístek“ velkým dnem.

Po půlroční práci jsme se vydali vstříc nevšedním zážitkům a zúčastnili jsme se celostátní pěvecké soutěže Jarní petrklíč v Praze.

Příprava na soutěž byla náročná a velice intenzivní. Všichni jsme jí věnovali velké množství svého volného času, hlavně v rámci víkendových soustředění.

Po zkušenostech s tímto festivalem z minulých let a vědoma si obrovské konkurence jsem odjížděla ve čtvrtek do Prahy s velmi smíšenými pocity a přiznávám, že se mi do poslední chvíle hlavou honily myšlenky, zda jsem udělala dobře. Nicméně byli jsme na cestě a takzvaně „kostky byly vrženy“!

Časově vše klapalo na výbornou. Registrace proběhla úspěšně a následovalo lehce chaotické dopoledne v rámci přemisťování se ze sálu do sálu tak, jak probíhaly jednotlivé kategorie, ve kterých byly naše zpěvačky registrovány. Měli jsme obsazené sólové kategorie mladších i starších zpěváků, kategorii komorních souborů (duo, trio) a samozřejmě kategorii sborovou.

Ve chvílích časových prostojů jsme se v šatně rozezpívávali, zkoušeli vychytat poslední mouchy a v neposlední řadě zbavit se nervozity, která na nás na všech byla vidět.

Nebudu se rozepisovat o větších detailech. Tento den byl plný zážitků, dojmů a musím říci, že mě velice překvapily mnohé členky našeho sboru, které se zájmem poslouchaly ostatní výkony v kategoriích a dokázaly velice vhodně komentovat výkony těch, u nichž jednoznačně cítily převahu, větší zkušenost a kvalitnější hlasové a pěvecké schopnosti.

Nejzásadnější pro nás byla kategorie sborová. K velké nervozitě nás všech nepřidal ani fakt, že jsme zpívali jako předposlední a vyslechli tak mnoho velmi vyspělých a zkušených sborů, které zpívaly před námi. Nicméně i my jsme se dočkali okamžiku, kdy nás uvaděčka pozvala na pódium a mně hlavou po cestě nahoru proběhla myšlenka, že když se to nepovede, že jsem holky vystavila obrovskému zklamání a lehce mě ovládl strach z toho, že nebudou chtít v práci pokračovat. Nebyl ale prostor příliš přemýšlet, neboť čas začal ukrajovat z našich 5 minut, které na pódiu patřily našemu Čtyřlístku. Vzhledem k postavení klavíru a vzdálenosti od sboru jsem sice zpěv slyšela, ale absolutně nedokázala posoudit, zda se holkám zadařilo nebo ne. Jen jsem tak nějak intuitivně cítila, že k žádné zásadní chybě nedošlo, ani textové, ani intonační a v tu chvíli jsem začala doufat, i když jsem stále holky upozorňovala na to, ať raději s ničím nepočítají.

Resumé celého náročného dne je, že jsme do Chlumu u Třeboně přivezli 3 bronzové stuhy:

Gabriela Plánková, sólo mladší zpěváci, duo Kristýna Kvitská a Gabriela Plánková, a to podstatné pěvecký sbor Čtyřlístek po půlroční práci získal na celonárodní soutěži bronzovou stuhu!

Přála bych vám všem zažít, když ředitel festivalu pan Mgr. Josef Buchal vyhlásil, že bronzovou stuhu vyhrává pěvecký sbor Čtyřlístek“ z Chlumu u Třeboně. Nastal obrovský příval emocí, který se projevil jednak v křiku všech našich holek a jednak v neskutečné záplavě slz! Prostě jsme to nečekali.

Co říci závěrem? Snad jen DĚKUJI! Děkuji, holky, vám všem! Bez vás, vaší práce a chuti do ní by to nešlo!

A malá poznámka na závěr …všichni zúčastnění pochopí… “Skřivani, gratulujeme, ale my vás stejně jednou doženeme!!!“

Mgr. Jana Kvitská