DIGI soutěž

Jeď, Kouďáku, jeď!

DIGI soutěž 2023

Napětí, nervozita a stres. Chladné dubnové ráno, mrholení, aprílové počasí. Stejně proměnlivá je i má nálada, když před školou v půl osmé ráno přede nastartovaný autobus, všichni jsou připraveni na odjezd a já stojím ve škole nad 3D tiskárnou, která je v polovině tisku naší soutěžní šachové figurky.

Tak nám v úterý 18. dubna začala DIGI soutěž, kterou pořádá Jihočeská hospodářská komora a které jsme se s žáky účastnili už podruhé. Děti se na tuto soutěž pilně připravovaly. Scházeli jsme se ve volném čase ve škole a trénovali programování robota Codey Rocky, blokové programování v Pythonu, programování Micro:Bit, 3D tisk, grafické úpravy fotografií a kyberbezpečnost.

Z naší školy vyrazilo bojovat do Českých Budějovic 17 dětí od páté do deváté třídy. A všechny bojovaly statečně. Od minulého roku byl ve všech disciplínách cítit velký posun, a to i přesto, že programování v Pythonu, úprava fotografií a programování Micro:Bit je prozatím součástí výuky informatiky pouze okrajově.

Konkurence byla velmi silná: osm základních škol včetně gymnázií. Když soutěž vypukla, procházela jsem mezi dětmi, které se urputně soustředily na svou práci. Pozorovala jsem své žáky i děti z jiných škol. Všichni soustředění, chtiví výhry, ale přející a přátelští. Zastavila jsem se u každého stanoviště, ale snažila se nerušit. Bylo úžasné pozorovat, jak jsou naše týmy sehrané, jak si pomáhají, navzájem si fandí a přejí úspěch. V momentech, kdy se nesoutěžilo, děti využily doprovodného programu a zkusily si roboty nebo elektronické stavebnice. Je to nádherný pocit, sledovat své žáky, jak ze sebe dostávají maximum. Vrásky na čele ze soustředění a uvolnění po dokončení soutěžního úkolu, napětí před vyhlášením a kopec srandy mezi tím, to byla naše DIGI soutěž.

A jak to všechno dopadlo? Nad očekávání skvěle! Náš tým na programování robota Codey Rocky ve složení Tereza Korčáková, Eliška Korbelová a Jana Zmeškalová získal první místo. Tým pro grafickou úpravu fotografií ve složení Vendula Dlouhá a Klára Povalačová získal druhé místo. Musím ale vyjmenovat i všechny ostatní týmy, protože také odvedly skvělou práci, a věřím, že na dalším ročníku soutěže budou i ony v první trojici. Tým 3D tisku: Anežka Šnorková, Eliška Pokorná, Kateřina Řimnáčová. Tým kyberšikana – únikovka: Michal Lichnovský, Libor Šlapák, Jenifer Kubišová. Tým blokové programování v Pythonu: David Čížek, Tobiáš Tetík, Stela Jindrová. Tým programování Micro:Bit: Vojtěch Papáček, František Řepa, Martin Fučík. Vám všem chci moc poděkovat za Vaše odhodlání, píli a skvělé DIGI dopoledne, které, věřím, jsme si společně užili. Jsem právem pyšná učitelka.

Tereza Suchá