Zpracování biodpadu ve škole

Zpracováváme bioodpad ve škole
Vermikompostér

Žáci 3. třídy se rozhodli více se zaměřit na třídění odpadů a zbytečně nevytvářet další, který by zatěžoval planetu Zemi. Chceme tedy zpracovávat i běžné zbytky ze svačin - bioodpad. Bioodpad je biologicky rozložitelný odpad (slupky brambor, zbytky zeleniny a ovoce, kartony, kávová sedlina, sáčky od čaje, piliny…). K tomu nám slouží vermikompostér, který můžeme mít ve třídě, jako to mají na Gymnáziu v Třeboni. Oslovili jsme RNDr. Markétou Drábkovou a ve spolupráci s Gymnáziem Třeboň jsme získali žížaly a společně založili vermikompostér. Metodické vedení a cenné rady paní Drábkové nám pomohly, abychom se zbytečně nedopouštěli počátečních chyb, které každého chovatele žížal provází. Dozvěděli jsme se i spoustu zajímavostí o životě žížal, ačkoliv je žížala hermafrodit její rozmnožování je pozoruhodné. Naše nové žížalky jsme pojmenovali Růženky. Mezi žížalami jsme pozorovali chvostoskoky, jsou to miniaturní živočichové velcí asi 1 mm, bílí, zcela nepatrní, ale velmi užiteční. Chvostoskokové přeměňují ještě více biomasy než žížaly a zároveň požírají v půdě houby a plísně, čímž půdu vytvářejí kvalitnější. Nyní si přejeme, aby se novým obyvatelům školy, Růženkám, u nás líbilo a začaly se brzy rozmnožovat a přeměňovaly odpad na žížalí čaj, který využijeme k přihnojování rostlin ve škole. Děkujeme za spolupráci RNDr. Drábkové z Gymnázia Třeboň.
Jana Novotná