ZŠ Chlum u Třeboně

Per Art - věrný pomocník

Pes Art – věrný pomocník
Můj kámoš - projekt
Projekt žáky seznamuje s tím, co obnáší společný život člověka a psa a jaký může být přínos tohoto soužití pro ně navzájem. Vede je k zamyšlení nad emočním vyjadřováním zvířat, tím pomáhá žákům rozvíjet jejich empatii. Žáci si uvědomují, že člověk je pouze jedním z mnoha obyvatel planety, který svými schopnostmi zvířata ne vždy převyšuje.
Ve středu se společně sešli žáci 3. třídy a obě skupiny školní družiny. Nejprve jsme si povídali o tom, jak se pes – vlk stal pomocníkem a kamarádem pravěkého člověka a jak toto soužití bylo pro oba výhodné. Velkou radost nám udělal příchod Arta se svým pánem panem Antonínem Novotným. Pan Novotný nás seznámil o třídění psích plemen a jejich stručným popisem i s jejich upotřebením – použitím.
Pes Art je malý münsterlandský ohař, středně velký lovecký pes, který má všestrannou upotřebitelnost při lovu, ale také přátelskou a hravou povahou, vyniká oddaností, laskavostí, vysokou inteligencí a bezkonfliktním chováním. Proto bývá stále častěji chován jako společník v rodinách s aktivním životním stylem.
Děti měli možnost prohlédnout si průkaz původu psa, kde si mohli přečíst informace o rodičích a prarodičích a o absolvovaných zkouškách a výstavách.
Velmi poutavé a přínosné bylo povídání o tom, jak psa připravit na návštěvu u veterinárního lékaře, jak psa zvedat, případně nosit. Děti se musí učit i pes se musí naučit základní dovednosti a to poslušnost a bezkonfliktní chování mezi lidmi. Vždy platí, že za psa je zodpovědný jeho pán. Zároveň jsme si ukázali a prakticky vyzkoušeli, jak se chovat v případě, že na nás běží neznámý pes. Jaké části těla si před útokem musíme chránit. Děti byly varované, aby před psem nikdy neutíkaly ani nedělaly rychlé pohyby – pes to vnímá jako pokyn k útoku nebo ke hře a nemuselo by to vždy dobře dopadnout. Psa také nikdy nedráždíme. Nekrmíme a nehladíme, pokud se nedovolíme pána psa. Děti také pochopily, že pes 8 krát lépe slyší než člověk a proto mu křik nesmírně vadí. Art už je psí dědeček, je mu 11 let, ačkoliv již hůře slyší stále je to věrný kamarád, který nás nikdy nezklame a vždy nás bezmezně miluje. Na závěr, kdo chtěl si mohl Arta pohladit. Úžasné bylo i to, že děti, které se na počátku psa bály ho na závěr hladily a překonaly svůj původní ostych a strach. Art se stal miláčkem dětí a pomohl některým zbavit se strachu.
Děkujeme panu Novotnému a Artíkovi za pěkné chvíle, které jsme společně strávili.
Jana Novotná

Patička webu

 

ADRESA

 

Základní škola Chlum u Třeboně
okres Jindřichův Hradec

Náměstí 232
378 04 Chlum u Třeboně

 

IČ: 70986631

 

mapa - jak k nám

 

KONTAKTY

 

Ředitelka školy: Mgr. Patricie Vondrková
tel: 389 771 377

 

Školní družina

tel.: 775 166 638

 

Budova 1. a 2. třídy

tel.: 722 290 469

 

ostatní kontakty

 

DŮLEŽITÉ ODKAZY

 

 

 

Vzájemným učením - cool pedagog 21. století (CZ.1.07/1.3.00/51.0007)

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout