Výlet na Hajnici

Hajnice

Naučně-cyklistický výlet žáků 3. třídy na Hajnici u Mirochova, který se konal 20. - 21. 6. 2023, byl skvělou příležitostí nejen k poznávání přírody, ale také k prohloubení našich znalostí o ní a připomenutí místní historie.

Ve spolupráci s Chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko a RNDr. Markétou Drábkovou, odbornicí na ekosystémy a biodiverzitu, se naši žáci vydali nejen poznávat fascinující svět rybniční soustavy, ale také prohlubovat znalosti o jehličnatých a listnatých stromech, lišejnících a meších. V průběhu výletu jsme měli příležitost zopakovat si, co již o těchto tématech víme, a také jsme se dozvěděli mnoho nových zajímavostí. Tato vzrušující cesta přinesla dětem nejen nové poznatky, ale také příležitost strávit den v přírodě, poznat její hodnotu a význam. RNDr. Drábková nám vysvětlila, jak rybník vytváří unikátní prostředí pro mnoho druhů rostlin a živočichů.

RNDr. Drábková se na našem výletu věnovala ekosystému rybníků a jejich významným stavitelům. Poukázala na nejvýznamnější osobnosti, které s rybníkářstvím souvisí. Například na Jakuba Krčína z Jelčan, který je znám jako významný stavitel třeboňské rybniční soustavy např. rybníka Svět dříve nazývaného Nevděk. Dále Mikuláše Rutharda a Štěpánka Netolického, kteří rovněž hráli důležitou roli ve vývoji rybníkářství na Třeboňsku. Mikuláš Ruthard z Malešova se zasloužil mimo jiné o rybníky na chlumsku např. Staňkovský rybník a Hejtman. Stejně tak jsme se dozvěděli i o Štěpánku Netolickém a jeho významné úloze při vzniku Zlaté stoky. Děti stavěly rybniční soustavu na břehu rybníka, která byla završením našich stavitelských schopností za použití dobového náčiní – dřevěné motyky – kus větve, kbelík na vodu. Vzniklo úžasné dílo.

Pan Novotný, který se k našemu výletu přidal jako průvodce, nám představil historii a zajímavosti o Staňkovském rybníku. Vyprávěl nám o tom, že Staňkovský rybník svým napuštěním zaplavil šest původních rybníků. Při vypuštění rybníka, můžeme hráze některých těchto rybníků a rybníčků vidět dodnes např.: v prostoru Jáhel je hráz bývalého Panského rybníka, na Koštejku je hráz Ličovské Hoštice, další čtyři rybníčky byly na horním konci rybníka. Z hráze Selského rybníku nám zbyl ostrůvek. Ze zbylých tři rybníků po snížení hladiny zůstaly jen bažiny. Staňkovský rybník má tři „nej“: je nejdelší přibližně 8 km, je nejhlubší s hrází vysokou 25 m a pojme největší množství vody – 20 000 000 m3.

Pan Novotný nám také přiblížil historií chat na Vlčici, které dnes opět patří organizaci YMCA. Vyprávěl nám, že chaty na tomto místě postavil stavitel Havel, otec našeho bývalého prezidenta Václava Havla. Kolem rybníka bylo kdysi přibližně 34 chat, které patřily umělcům a bohatým průmyslníkům, nyní nacházíme jen zbytky jejich základů. Tyto chaty představovaly místo, kde se lidé scházeli, relaxovali a inspirovali se přírodou. Díky nim si někteří obyvatelé Staňkova přivydělávali dovozem potřebných věcí, nákupů a přepravou lidí na lodičkách. Během naší procházky kolem rybníka jsme se také dozvěděli něco o historii Železné opony, kudy probíhala a proč se střežila státní hranice.

Výlet na Hajnici u Mirochova se ukázal být nejen poučným, ale také zábavným zážitkem pro naše žáky 3. třídy. Spolupráce s CHKO Třeboň a RNDr. Markétou Drábkovou, která nám umožnila objevit krásu a hodnotu rybniční soustavy, mechů, lišejníků a jehličnatých stromů, je vždy přínosem. Doufáme, že tyto nové poznatky nám pomohou lépe porozumět přírodě a motivovat nás k ochraně našeho životního prostředí pro budoucí generace. Připomenutí historie s panem Novotným nám pomůže lépe chápat souvislosti místa, kde žijeme. Oba si zaslouží poděkování. A doufáme, že se na Hajnici opět setkáme.

Mgr. Jana Novotná