Exkurze do Žíteče

Exkurze žáků 3. třídy do Žíteče: Poznávání rodinné farmy a různých plemen zvířat

Dnešní doba nám často brání vnímat přírodu a blízký vztah k ní. Proto je významné, když žáci mají příležitost vyrazit na exkurzi, která je zavede do prostředí venkova a do kontaktu s různými druhy zvířat. V úterý 27. června měla 3. třída naší základní školy tu čest navštívit rodinnou farmu v Žíteči. Tato exkurze byla plná nových zážitků a poznatků o chovu skotu plemen angus, limousine a český strakatý, a také o využití oveček a mini koníků k spásání nedostupných travnatých ploch. Žákům byl umožněn zážitek pohladit si kozu, koníka, ovečku nebo i krávu a dát jim malý pamlsek. Zároveň získat i respekt ke zvířatům, která jsou stále divoká a mohou se kdykoliv splašit a chovat se nebezpečně.

Příjezd na farmu

Po příjezdu linkovým autobusem do Žíteče, nás uvítal pan Biňovec, majitel farmy. Byl velmi milý a ochotně nám představil různá zvířata, která na farmě žijí. Začali jsme prohlídkou chovného areálu, kde jsme se setkali s ovečkami a mini koníky. Pan Biňovec nám vysvětlil, že ovečky a mini koníci mají důležitou úlohu na farmě-pomáhají udržovat travnaté plochy ve správném stavu. Díky nim nedochází k nadměrnému zarůstání a přerůstání některých oblastí. Navíc ovečky a mini koníci jsou menšího vzrůstu a jsou vyhledávanými mazlíčky dětí. Paní Suchánková nás pozvala ke svému penzionu, kde v ohradě chová 3 kozy, které jsou nevšední atrakcí pro návštěvníky penzionu.

Chov skotu plemen angus, limousine a český strakatý

Pan Biňovec nám vysvětlil, že na farmě chovají skot plemen angus, limousine a český strakatý. Představil každé plemeno a vysvětlil nám jejich specifika. Angus je černý skot původem ze Skotska, který se vyznačuje svou robustností, dobrou adaptabilitou na různé klimatické podmínky a vynikající kvalitou masa s výbornou chutí. Limousine je světle hnědý skot původem z Francie, který je známý pro svou vytrvalost a masnou produktivitou. Český strakatý je plemeno vyšlechtěné v České republice, které kombinuje vlastnosti masných i mléčných plemen.

Závěr exkurze byl na pastvině u ohrady se skotem, kde děti mohly pozorovat jak malá telátka, tak býky, kteří vzbuzovali velký respekt, tak i krávy. Většina skotu má své jméno např. Malina, Jahoda, Slintavka, protože hodně slintá, býk Venda a Sněhulák. Mohli jsme i prozkoumat přepravní vůz, který se používá k přepravě skotu na zimu do kravína. Pokud se stane, že některé zvíře uteče z ohrady, potom pan Biňovec k zahnání používá čtyřkolku. Svézt se na čtyřkolce byl vrchol naší exkurze. Po ukončení prohlídky jsme šli pěšky do Chlumu u Tř. do školy. Cestou jsme zažili spoustu her a legrace. Děkujeme panu Biňovcovi a paní Suchánkové za ochotu nám ukázat jejich zvířata a podělit se o informace o nich.