ZŠ Chlum u Třeboně

Výlet do Prahy - Královská cesta

Žáci 4. třídy navštívili Prahu a prošli si Královskou cestu
Dne 28. května se žáci 4. třídy naší školy vypravili vlakem na výlet do Prahy v rámci projektu zaměřeného na Karla IV. Hlavním cílem jejich návštěvy bylo projít Královskou cestu a lépe pochopit historický význam této trasy. Královská cesta je název nejkrásnější historické trasy centrem hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.
Žáci začali svou cestu u Obecního domu, kde se nacházel někdejší Královský dvůr, od Prašné brány pokračovali Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí ke Staroměstské radnici a orloji. Seznámili se tu s historií Staroměstské radnice a orloje. Přešli přes Malé náměstí do Karlovy ulice. V současné době představuje Karlova ulice přitažlivě klikatou uličku, lemovanou galeriemi či nejrůznějšími obchůdky se suvenýry, zastíněnou komplexem dřívější Jezuitské koleje – Klementinem. Poté se přesunuli na Karlův most, kde obdivovali sochy a výhled na Vltavu a Hradčany.
Na Malé Straně si žáci prohlédli historické domy a kostely, které jsou součástí této významné cesty. Bohužel po celou cestu pršelo, tak žáci k jejich velké radosti našli útočiště v Mac Donaldu, kde se občerstvili místními specialitami a trochu usušili. Počasí bylo vůči nám neúprosné, proto trasa cesty nepokračovala podle plánu na Hradčany ke katedrále svatého Víta, ale žáci zamířili na Nábřeží k Národnímu divadlu, potom k hlavnímu nádraží na cestu zpět.
Během celé procházky se žáci učili o životě a vládě Karla IV., jehož odkaz je dodnes patrný v architektuře a kultuře Prahy.
Výlet byl nejen vzdělávací, ale i zábavný, protože žáci měli možnost vidět mnoho historických památek na vlastní oči. Pro některé byla i jízda vlakem novým zážitkem. Na konci dne byli všichni nadšení z nově nabytých znalostí a zážitků. Tento výlet jistě přispěl k jejich hlubšímu porozumění české historii a významu Karla IV. pro naši zemi.
Mgr. Jana Novotná

Patička webu

 

ADRESA

 

Základní škola Chlum u Třeboně
okres Jindřichův Hradec

Náměstí 232
378 04 Chlum u Třeboně

 

IČ: 70986631

 

mapa - jak k nám

 

KONTAKTY

 

Ředitelka školy: Mgr. Patricie Vondrková
tel: 389 771 377

 

Školní družina

tel.: 775 166 638

 

Budova 1. a 2. třídy

tel.: 722 290 469

 

ostatní kontakty

 

DŮLEŽITÉ ODKAZY

 

 

 

Vzájemným učením - cool pedagog 21. století (CZ.1.07/1.3.00/51.0007)

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout