ZŠ Chlum u Třeboně

Historie školy

Počátky chlumeckého „školství" se datují od poloviny osmnáctého století. Okolo roku 1742 - 50 byl do Chlumu jmenovaný varhaník Procházka. Tento začal v „Blafků chalupě" vyučovat chlumeckou mládež. Měl své pokračovatele - roku 1775 byl jmenován varhaníkem a učitelem v Chlumu Jan Volgner, od roku 1816 Ignác Wolgner a od roku 1835 František Bláha, kteří pokračovali v této práci. Bohužel Blafků chalupa bylo tak chatrné stavení „že bylo střechou vidět oblohu".

 

Teprve velkorysým činem Eduarda hraběte Stadiona byla roku 1838 - 40 jeho nákladem vystavěna nová školní budova, kterou dnes známe jako „starou školu". Byla to budova vystavěná v italském stylu s plochou střechou. Dne 27. 8. 1840 byla suchdolským farářem Karlem Schönbauerem vysvěcena. Na následujícím ne zrovna kvalitním snímku vidíme tuto budovu ještě s plochou střechou. V šedesátých letech minulého století byla střecha spádově upravena do té podoby, jak je dnes.

 

 

V roce 1901 byla postavena nová velká školní budova pro obecnou a měšťanskou školu, která se stala hlavním centrem vzdělání v Chlumu. Za více než sto let její existence se zde vystřídala celé plejáda vyučujících, chtěl bych jenom připomenout pár nejznámějších jmen prvních učitelů: Truhlář, Franta, Malý, Kunft, Kubálek, Melichar, Sokolík, Bílý, Peřka, sl. Lišková, atd., atd…

Rušným rozvojem průmyslové výroby na přelomu 19. a 20. století v Chlumu zapříčiněné hlavně firmou „a.s. C.Stölzl a synové" vyvstala potřeba kvalifikovaných pracovníků, kteří sem přicházeli jak z Německa, tak i ze sousedního Rakouska. Tito přicházeli většinou s celými rodinami. Roku 1884 byl založen v Č. Budějovicích Deutsche Böhmerwaldbund (Německý šumavský svaz), který začal mimo jiné podporovat i výuku německy mluvících obyvatel a jejich dětí. Z tohoto důvodu byla v Chlumu v roce 1903 postavena tzv. „Německá škola" situována poblíž chlumeckých železáren a později sklárny u rybníku Zájezek. Do této školy v Chlumu chodili i české děti. Po ukončení činnosti železáren a odlivu německých mistrů a dělníků do Nýřan a Nové Vsi, byla německá škola v roce 1920 přestavěna na byty. Fotografii německé školy, z šedesátých let minulého století vidíme na následujícím snímku.

Též v šedesátých letech minulého století byla pro rozšíření vyučovacích tříd částečně zbourána a přestavěna bývalá fara která náležela ke kostelu na školní třídy pro nižší stupeň školy a pro školní družinu. Následující snímek je z její přestavby.

 

 

Patička webu

 

ADRESA

 

Základní škola Chlum u Třeboně
okres Jindřichův Hradec

Náměstí 232
378 04 Chlum u Třeboně

 

IČ: 70986631

 

mapa - jak k nám

 

KONTAKTY

 

Ředitelka školy: Mgr. Patricie Vondrková
tel: 389 771 377

 

Školní družina

tel.: 775 166 638

 

Budova 1. a 2. třídy

tel.: 722 290 469

 

ostatní kontakty

 

DŮLEŽITÉ ODKAZY

 

 

 

Vzájemným učením - cool pedagog 21. století (CZ.1.07/1.3.00/51.0007)

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout